ՀՀ ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
2015 թ. դեկտեմբերի 1-ից Երևան քաղաքում նախատեսված հավաքների անցկացման կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանությունը լիազորված է հայտարարել.
1/ Հավաքների մասնակիցների և այլ անձանց անվտանգության ապահովման նպատակով առաջիկա օրերին ՀՀ ոստիկանությունն իրականացնելու է ուժեղացված ծառայություն՝ ՀՀ Սահմանադրության, «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի և «Ոստիկանության մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի բոլոր պահանջներին համապատասխան:
2/ ՀՀ ոստիկանությունը շարունակում է պարբերաբար ստանալ, մշակել և վերլուծել հավաքների անցկացման ընթացքում որոշակի անձանց կողմից սադրիչ կամ անօրինական գործողություններ կատարելու հավանականության մասին տեղեկություններ, ինչպես նաև ձեռնարկում է այդպիսի գործողությունների կանխմանն ու խափանմանն ուղղված անհրաժեշտ օպերատիվ միջոցներ:
3/ Հանրային անվտանգության ապահովման և հասարակական կարգի պահպանության նկատառումներից ելնելով, ՀՀ ոստիկանությունը կոչ է անում հավաքների կազմակերպիչներին՝ խստորեն պահպանել ի գիտություն ընդունված իրազեկումների պայմանները, բարեխղճորեն կատարել օրենքով իրենց վրա դրված պարտականությունները, հարգել այլոց սահմանադրական իրավունքները, ազատությունները և իրավաչափ շահերը:
4/ ՀՀ ոստիկանությունը հորդորում է հավաքների կազմակերպիչներին, կարգադրիչներին և մասնակիցներին՝ անհրաժեշտության դեպքում համագործակցել ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես, նրանց անմիջապես հայտնել իրենց կողմից նկատված ցանկացած կասկածելի երևույթի կամ վարքագծի վերաբերյալ:
5/ ՀՀ ոստիկանությունը զգուշացնում է, որ ՀՀ Սահմանադրության, «Հավաքների ազատության մասին» ՀՀ օրենքի և վերաբերելի այլ իրավական ակտերի պահանջների խախտման, ինչպես նաև սադրիչ կամ անօրինական գործողությունների կատարման փաստեր արձանագրելու դեպքում կիրառելու է հանրային միջոցառումների մասնակիցների և այլոց անվտանգության ապահովմանն ուղղված ու առկա իրավիճակից թելադրվող անհրաժեշտ, համաչափ և հասանելի ցանկացած միջոց:
6/ ՀՀ ոստիկանությունը հայտնում է նաև, որ հարկադրանքի կիրառման անխուսափելի անհրաժեշտության դեպքում առաջնահերթությունը տրվելու է կանխարգելող և խափանող անհատական միջոցներին, ներառյալ՝ սակայն չսահմանափակվելով հավաքի խաղաղ և բնականոն ընթացքը կոպտորեն խախտող անձանց հավաքի անցկացման վայրից անհապաղ հեռացնելով, ի գիտություն ընդունված իրազեկումների պայմաններից շեղվող առարկաների կամ տեխնիկական միջոցների օգտագործումն արգելելով և այլն:
7/ ՀՀ ոստիկանությունը պատրաստվում է լրացուցիչ պարզաբանումներ տալ հավաքների կազմակերպիչներին՝ ի գիտություն ընդունված իրազեկումների պայմանների պահպանման կապակցությամբ:
8/ ՀՀ ոստիկանությունն ապահովելու է յուրաքանչյուր անձի կողմից իր պահանջները բարձրաձայնելու, հանրությանը, իրավասու մարմիններին ու պաշտոնատար անձանց դրանք ներկայացնելու պատշաճ հնարավորությունը և լիահույս է, որ հանրային միջոցառումների անցկացմամբ հետապնդվում են միայն իրավաչափ նպատակներ, իսկ դրանց հասնելու համար գործածվելու են բացառապես օրինական միջոցներ ու եղանակներ:

ЗАЯВЛЕНИЕ ПОЛИЦИИ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
В связи с намеченными на 1 декабря 2015 года собраниями Полиция Республики Армения уполномочена заявить нижеследующее:
1. В целях обеспечения безопасности участников собраний и других лиц Полиция Республики Армения в ближайшие дни будет нести службу в усиленном режиме в соответствии с релевантными требованиями Конституции РА, закона РА «о свободе собраний» и закона РА «О полиции».
2. Полиция Республики Армения продолжает периодически получать, обрабатывать и анализировать сведения о вероятности совершения провокационных либо противозаконных действий в ходе проведения массовых мероприятий и принимает необходимые оперативные меры по предупреждению и пресечению подобных действий.
3. Исходя из соображений обеспечения общественной безопасности и охраны общественного порядка, Полиция Республики Армения призывает организаторов собраний строго соблюдать условия, обозначенные  в принятых к сведению уведомлениях, добросовестно выполнять обязанности, наложенные на них законом, уважать конституционные права, свободы и правомерные интересы других граждан.
4. Полиция Республики Армения призывает организаторов, распорядителей и участников собраний при необходимости сотрудничать с представителями полиции, в частности, непосредственно сообщать о любом замеченном подозрительном явлении или поведении.
5. Полиция Республики Армения предупреждает, что в случае фактов нарушения требований Конституции РА, закона РА «О свободе собраний» и других правовых актов, а также совершения провокационных или противозаконных действий будут применены необходимые, соразмерные и доступные меры по обеспечению безопасности участников публичных мероприятий, продиктованные текущей ситуацией.
6. Полиция Республики Армения одновременно сообщает, что при неизбежности применения принудительных мер полиция будет отдавать приоритет индивидуальным мерам предупреждения и пресечения, в том числе, но не ограничиваясь только ими, незамедлительно удаляя с места проведения собраний лиц, которые будут грубо нарушать мирный и естественный ход собрания, использовать предметы или технические средства, запрещенные принятыми к сведению уведомлениями и т.п.
7. Полиция Республики Армения готова давать организаторам собраний дополнительные разъяснения относительно соблюдения условий принятых к сведению уведомлений.
8. Полиция Республики Армения обеспечит каждому гражданину возможность озвучить свои требования, надлежащим образом представить их общественности, компетентным органам и официальным лицам, надеясь, что проведение публичных мероприятий преследует только легитимные цели, для достижения которых будут применены исключительно законные методы и способы.